Wenerologia to specjalizacja lekarska powiązana ściśle z dermatologią. Chociaż każdy ma przygotowanie wenerologiczne, pacjenci mogą skorzystać z pomocy specjalisty od chorób atakujących narządy płciowe. Oczywiście obie poradnie ściśle ze sobą współpracują wspierając się wzajemnie fachową wiedzą. Wenerolog zajmuje się przede wszystkim schorzeniami wywoływanymi przez wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Do tego typu chorób należą m. in. opryszczka, AIDS (wirus HIV), mononukleoza, białaczka z komórek T (wirus HTLV), kłykciny kończyste; wywoływane przez bakterie czerwonka, chlamidoza, rzeżączka i kiła, a także kandydoza, grzybica i drożdżyca oraz powstające pod wpływem obecności pasożytów świerzb, ameboza, rzęsistkowica, wszawica łonowa, czy pełzakowica.
Objawy chorób wenerycznych
Choroby weneryczne mogą objawiać się w różny sposób, a wiele zależy od czynników je wywołujących. W przypadku zarażenia wirusem HPV na narządach rodnych pojawiają się charakterystyczne brodawki, czyli kłykciny kończyste – u kobiet zlokalizowane są na ścianie waginy, zaś u mężczyzn na żołędzi; tego typu zmiany mogą być stanem przednowotworowym szyjki macicy i innych narządów. Jedną z najczęściej występujących chorób wenerycznych wywoływanych przez bakterie jest chlamidoza. Dotyka ona osób do 30. roku życia, a świadczyć o niej mogą pieczenie cewki moczowej podczas oddawania moczu, krwawienie po stosunku lub pomiędzy miesiączkami, a także zapalenie i ból jąder. Schorzenie to jest niebezpieczne i może zagrażać życiu, a ponadto powoduje poronienia i bezpłodność. Kolejną groźną chorobą weneryczną jest kiła, którą zarazić się można nawet podczas pocałunku.
Do jej objawów należą niewielkie owrzodzenia, powiększone węzły chłonne, wysypka, ból gardła i głowy oraz problemy z wątrobą i sercem. W przypadku takich dolegliwości jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ropne upławy z pochwy i bóle w podbrzuszu, a u mężczyzn – ból cewki moczowej, ropna wydzielina z cewki moczowej, obrzęk jąder i zapalenie żołędzia można podejrzewać rzeżączkę – choroba ta przenosi się nie tylko podczas stosunków seksualnych, ale nawet przez korzystanie ze wspólnej toalety albo ręcznika osoby zarażonej. Kandydoza z kolei wywoływana jest przez grzyby i mogą powodować ją m. in. długie przyjmowanie antybiotyków, antykoncepcja hormonalna, a nawet nieodpowiednia odzież.
Objawia się podrażnieniem i pieczeniem w okolicach intymnych oraz upławami o białym kolorze i nieprzyjemnym zapachu. Do chorób wenerycznych wywołanych pasożytami należą m. in. rzęsistkowica i świerzb. O pierwszej z wymienionych świadczą ból, świąd i pieczenie w okolicach narządów rodnych oraz podczas oddawania moczu, a także upławy o zielonkawym lub żółtym kolorze. Objawy świerzbu to wysypka grudkowo-pęcherzykowa, korytarze świerzbowe oraz świąd. Ten ostatni objaw charakterystyczny jest też dla wszawicy łonowej, która objawia się ponadto plamami błękitnymi.
Kiedy do wenerologa?
Na konsultację z lekarzem wenerologiem należy umówić się w przypadku wystąpienia wymienionych wyżej objawów, a także po zauważeniu innych zmian skórnych na narządach płciowych, jak krostki, wypryski, zaczerwienienia, owrzodzenia czy łuszczenie się skóry. Niepokojące są też zmiany w zapachu albo wyglądzie wydzieliny z pochwy. Do specjalisty powinny udać się również osoby, których partner cierpi z powodu chorób wenerycznych, nawet jeśli nie zauważyły one u siebie jeszcze żadnych objawów – jest to ważne ze względu na profilaktykę i jak najwcześniejsze rozpoczęcie leczenia.
Wiele osób obawia się wizyty u wenerologa z powodu wstydu. Trzeba jednak uświadomić sobie, że choroby narządów płciowych mogą powodować liczne komplikacje, w tym niepłodność. Bywają one groźne nie tylko dla zdrowia, ale też dla życia, a odkładanie konsultacji w czasie albo liczenie, że objawy choroby samoistnie znikną tylko pogarszają sytuację – tego typu schorzenia wymagają leczenia pod okiem specjalisty. Osoby unikające wenerologa z powodu wstydu powinny sobie uświadomić, że celem lekarza jest pomoc zgłaszającym się do niego pacjentom, a nie wyśmiewanie ich czy ocenianie.