Usuwanie włókniaków, brodawek

Przez całe życie na skórze człowieka mogą pojawiać się różnego rodzaju zmiany. Zazwyczaj nie są one groźne, ale niektóre z nich mogą zezłośliwić i stworzyć poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Bywa też tak, że zlokalizowane w widocznym miejscu znamiona powodują liczne kompleksy – w takich sytuacjach zabieg ich usunięcia podyktowany jest więc względami estetycznymi. Włókniaki mają postać grudkowych narośli różnej wielkości. Czasem przypominają wyglądem ziarenko piasku, ale bywają też wydłużone albo zwisające. Zazwyczaj występują w miejscach narażonych na tarcie przez odzież, biżuterię albo skórę, a więc na powiekach, w pachwinach, pod pachami lub pod piersiami. Nie są one groźne, jednak zdarza się, że zasłaniają bardziej niebezpieczne zmiany albo stanowią ich część. Włókniaków przybywa wraz z wiekiem, a ponieważ mogą powodować kompleksy, warto usunąć je u dermatologa. Inną zmianą często występującą u ludzi są różnego rodzaju brodawki – jeśli ich wygląd, kolor lub kształt się zmienia, a znamię zaczyna swędzieć, konieczna jest konsultacja z dermatologiem. Wśród metod usuwania włókniaków, brodawek i innych zmian skórnych wyróżnić można kriochirurgię oraz dermatochirurgię.

Kriochirurgia dermatologiczna

Kriochirurgia dermatologiczna to metoda usuwania chorej tkanki bez naruszania ciągłości skóry, dzięki czemu można uniknąć niedogodności związanych z tradycyjnymi zabiegami chirurgicznymi, czyli ryzyka zakażeń lub krwawienia. Kriochirurgia pozwala precyzyjnie zamrozić zmienioną chorobowo tkankę przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń działających na skroplony gaz, zazwyczaj N2O. W ten sposób można usuwać takie zmiany, jak pieprzyki, kurzajki, włókniaki, torbiele, kaszaki, prosaki, tłuszczaki, brodawki czy odciski. Podczas zabiegu kriochirurgicznego chore tkanki są trwale niszczone, a następnie zastąpione przez otaczające je zdrowe komórki skóry. Największą zaletą tego rozwiązania są mało widoczne blizny kosmetyczne, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku usuwania znamion zlokalizowanych na twarzy albo w innych odsłoniętych miejscach. Zabiegi zamrażania wykonywane są zarówno u dzieci, jak i dorosłych, a pacjenci mogą odczuwać w ich trakcie pieczenie lub szczypanie; proces gojenia trwa ok. 10-14 dni.

Kriochirurgia dermatologiczna zalecana jest do usuwania takich zmian skórnych, jak:

  • brodawki zwykłe (kurzajki, pieprzyki), brodawki stóp i brodawki płaskie;
  • kurzajki, tłuszczaki, prosaki, pieprzyki,
  • naczyniaki,
  • trądzik pospolity i różowaty,
  • plamy soczewicowate,
  • włókniaki,
  • kaszaki (cysty, torbiele),
  • odciski (nagniotki, modzele),
  • brodawki łojotokowe,
  • zrogowacenia,
  • bliznowce i przerosłe blizny,
  • łagodne zmiany nowotworowe skóry i stany przedrakowe (np. róg skórny, leukoplakia),
  • inne choroby dermatologiczne.

Dermatochirurgia

Dermatochirurgia polega na usunięciu zmian skórnych w granicy zdrowych tkanek podczas zabiegu chirurgicznego. Przed wycięciem chorej tkanki każdy przypadek konsultowany jest z dermatologiem. Bezwzględnym wskazaniem do zabiegu jest zezłośliwienie znamienia. Zanim do niego dojdzie, lekarz wyjaśnia pacjentowi w jaki sposób przebiegał będzie proces usuwania chorej tkanki, a także omówi zalecenia po zabiegu, do których należy m. in. częstotliwość zmiany opatrunku, a także termin zdjęcia szwów oraz wizyt kontrolnych. Zazwyczaj przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe, a usunięty materiał poddaje się badaniu histopatologicznemu, którego wynik znany jest po ok. dwóch tygodniach. Pacjent po chirurgicznym usunięciu znamienia powinien unikać naciągania skóry w miejscu ingerencji, a także gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku. Bezpośrednio po zabiegu dermatochirurgicznym blizna jest widoczna, jednak wraz z upływem czasu stopniowo zmniejsza się i blednie. Oprócz tego pacjent powinien pamiętać, aby przez okres 6 miesięcy po zabiegu nie eksponować blizny na promieniowanie słoneczne. Dermatochirurgia wykorzystywana jest do usuwania m. in. kurzajek, brodawek, pieprzyków, odcisków, tłuszczaków, kaszaków, prosaków, torbieli czy włókniaków.