Wielu nastolatków w okresie dojrzewania ma problemy z cerą – nieestetyczne wypryski na twarzy i dekolcie są powodem do kompleksów, a ponadto trądzik może pozostawić ślady na całe życie. Aby uniknąć tych problemów, warto jak najwcześniej podjąć leczenie – właściwie zdiagnozowanie przyczyn powstawania niedoskonałości to jedyny sposób, aby się ich skutecznie pozbyć.

Jakie są przyczyny trądziku młodzieńczego?

W okresie dojrzewania zachodzą zmiany hormonalne, które powodują stany zapalne i pojawienie się zaskórników na twarzy. Hormony męskie (androgeny) wpływają na pracę gruczołów łojowych, co wywołuje trądzik. Ponadto u dziewcząt mogą pojawić się nieestetyczne wypryski przed miesiączką, co ma związek ze zmianą poziomu estrogenu we krwi.

Wymienione wyżej przyczyny nie są jedynym powodem pojawienia się trądziku u młodych ludzi. Zmiany skórne na twarzy mogą być skutkiem niewłaściwego lub zbyt rzadkiego oczyszczania cery, alergii pokarmowej, występowania pasożytów, przyjmowania niektórych leków czy mechanicznego podrażnienia.

Diagnoza

Jednoznaczne zdiagnozowanie przyczyn występowania trądziku wymaga konsultacji ze specjalistą dermatologiem, a niekiedy również z endokrynologiem. Do najczęstszych powodów pojawienia się niedoskonałości u ludzi młodych należą zmiany hormonalne, dlatego też konieczne jest zbadanie poziomu hormonów męskich: testosteronu, DHEA oraz androstendionu. W diagnostyce trądziku ponadto określa się takie hormony, jak prolaktyna, TSH, estradiol i progesteron (hormony żeńskie), FT4 (hormon tarczycy), a także LH i FSH (hormony przysadki mózgowej).

Jeśli lekarz stwierdzi, że trądzik wywołują nie zmiany hormonalne, a inne przyczyny, konieczne jest wykonanie specjalnych badań, do których należą morfologia, lipogram, glukoza, IgG, IgM, testy na obecność bakterii helicobacter pylori, a także wymaz ze zmian trądzikowych z posiewem. Może też okazać się, że zmiany trądzikowe wywołuje alergia na niektóre produkty żywnościowe – w tym przypadku lekarz zaleci wykonanie odpowiednich testów.

Metody leczenia trądziku młodzieńczego

Sposób leczenia dostosowywany jest do rodzaju trądziku, a także nasilenia zmian skórnych, jakie ta choroba wywołuje. W przypadku trądziku zaskórnikowego dobre efekty przynosi stosowanie leków zewnętrznych, zaś trądzik ogólno-grudkowy wymaga sięgnięcia po antybiotyk, który pomoże uporać się z grudkami i krostami, jakie wtedy pojawiają się na skórze. Trądzik ropowniczy z kolei powoduje nie tylko wymienione wyżej niedoskonałości, ale też cysty, przetoki i zmiany naciekowe – jeśli więc ogólne leczenie przeciwbakteryjne nie przynosi efektów, stosowana jest izotretynoina, która działa przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowo, a ponadto ogranicza ilość sebum i bakterii.

W leczeniu miejscowym trądziku stosowane są maści, kremy i żele zawierające retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu i antybiotyki. Jeśli zmiany skórne są nasilone, lekarz przepisuje antybiotyki doustne, tabletki antykoncepcyjne regulujące poziom hormonów, a także preparaty przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zmniejszające ilość wydzielanego sebum i bakterii. W niektórych przypadkach dobre efekty mogą przynieść specjalne zabiegi, m. in. mikrodermabrazja, peeling medyczny czy terapia laserowa.