Peeling medyczny to zabieg, podczas którego za pomocą substancji chemicznych powodujących złuszczanie następuje kontrolowane uszkodzenie naskórka lub skóry właściwej. Należy on do najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej i dermatologicznych, ponieważ wspiera leczenie różnego rodzaju chorób i niedoskonałości skóry. Zależnie od stopnia penetracji i rodzaju substancji czynnych wyróżnić można peelingi powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. O wyborze jednego z nich decyduje lekarz podczas konsultacji, a sam preparat wybierany jest indywidualnie, w zależności od preferencji pacjenta i wskazań do przeprowadzenia zabiegu.
Efekty peelingu medycznego:
- wygładzenie zmarszczek,
- redukcja plam i przebarwień,
- regeneracja i odświeżenie skóry,
- stymulacja naturalnych procesów odnowy komórkowej,
- zmniejszenie blizn potrądzikowych, rozszerzonych porów i łojotoku;
- redukcja rozstępów,
- odmłodzenie i rewitalizacja skóry,
- przyspieszenie produkcji kolagenu i elastyny.
Jak działa zabieg na skórę?
Peeling medyczny wykonywany jest w kilku seriach, ale można też poddać się jednorazowemu zabiegowi, który ma na celu odświeżenie wyglądu skóry. W jego trakcie pacjent może odczuwać krótkotrwałe pieczenie, dlatego w celu złagodzenia tej dolegliwości jego skóra chłodzona jest za pomocą wiatraczka. Cera po zakończeniu zabiegu może być zaczerwieniona, jednak efekt ten ustępuje zazwyczaj po kilku godzinach. Bardziej agresywne peelingi medyczne mogą wywołać obrzęk i nasilony rumień, które utrzymują się przez kilka dni. W przypadku peelingów powierzchownych działanie preparatów jest niemal niezauważalne, zaś przy średniogłębokich bardziej intensywne, co powoduje konieczność pozostania w domu przez kilka dni. Efekty zabiegu widoczne są po 2 tygodniach. Powikłania występują bardzo rzadko i należą do nich uaktywnienie opryszczki oraz przejściowe zaburzenia pigmentacji skóry.
Przeciwwskazania do wykonania peelingu medycznego:
- aktywna opryszczka,
- ciąża lub karmienie piersią,
- stosowanie doustnej terapii pochodnymi witaminy A,
- alergiczne, bakteryjne i wirusowe choroby skóry,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- ekspozycja skóry na słońce i korzystanie z solarium,
- uczulenie na salicylany w przypadku zabiegów wykorzystujących substancje z kwasem salicylowym;
- zakończenie zabiegów elektrolizy, mikrodermabrazji lub depilacji na tydzień przed planowanym zabiegiem,
- ponadto w dniu planowanego zabiegu nie należy golić włosów.
Postępowanie po peelingu medycznym
Po wykonanym peelingu należy stosować się do zaleceń osoby przeprowadzającej zabieg, unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i stosować kosmetyki z wysokim filtrem UV.