Mezoterapia igłowa, zwana też iniekcyjną, należy do najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. Dzięki niej możliwe jest dostarczenie do skóry właściwej kwasu hialuronowego i substancji odżywczych, jak witaminy, aminokwasy, peptydy biomimetyczne lub mikroelementy. Składniki aktywne aplikowane są za pomocą strzykawki i igły bezpośrednio do miejsc tego potrzebujących, co zapewnia lepszy efekt. W mezoterapii wykorzystuje się ponadto urazy będące naturalną odpowiedzią skóry do stymulacji komórek naskórka i skóry właściwej. Dzięki temu poprawia się mikrokrążenie w tkance podskórnej i lipoliza, czyli metabolizm komórek tłuszczowych. Tego typu zabiegi wykorzystują najczęściej specjalnie przygotowane preparaty, których zastosowanie pozwala zlikwidować konkretny problem skórny. Rzadziej koktajle lecznicze do mezoterapii są dobraną indywidualnie przez lekarza mieszanką substancji leczniczych i odżywczych. Mezoterapia iniekcyjna zalecana jest m. in. do likwidacji lokalnego nadmiaru tkanki tłuszczowej, rozstępów, cellulitu, przebarwień, a także do stymulacji wzrostu włosów.

Jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej?

Podczas mezoterapii igłowej lekarz podaje śródskórnie niewielkie dawki substancji odżywczych w wybrane okolice twarzy lub inne części ciała wymagające rewitalizacji. Nakłuwania są dosyć gęste, bo odległość pomiędzy nimi wynosi 0,5 – 1,5cm. W trakcie zabiegu na skórze powstają niewielkie grudki w miejscu wkłucia, w których zgromadzony jest preparat leczniczy. Po kilkudziesięciu godzinach od zabiegu nakłucia te znikają, a składniki aktywne wstrzykniętych substancji zostają całkowicie wchłonięte działając nawilżająco i odżywczo, a jednocześnie pobudzając komórki skóry do regeneracji.

Mezoterapia iniekcyjna stosowana jest na powiekach, twarzy, szyi, dekolcie, grzbietach rąk, oraz w tych miejscach, gdzie skóra utraciła swoją dotychczasową elastyczność i jędrność. Nakłucia są prawie bezbolesne, jednak mogą powodować powstawanie siniaków w miejscach, gdzie igła trafi na naczynie krwionośne. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale na tydzień wcześniej może on wcierać w skórę preparat zawierający witaminę K, który uszczelnia śródbłonki naczyń krwionośnych, zapobiega krwawieniom wewnętrznym, a ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Bezpośrednio przed zabiegiem należy zmyć makijaż oraz dokładnie zdezynfekować, a następnie osuszyć skórę w miejscu poddawanym nakłuciom. W przeciwieństwie do niektórych zabiegów poprawiających wygląd cery, mezoterapia nie powoduje nadwrażliwości na słońce i może być wykonywana przez cały rok i u pacjentów z każdym rodzajem skóry.

Efekty mezoterapii iniekcyjnej

Wykonywanie zabiegów mezoterapii igłowej sprawia, że skóra jest głęboko nawilżona. Iniekcja bezpośrednio w miejsca potrzebujące odżywienia umożliwia uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów, a ponadto poprawia mikrokrążaenie skóry. Stymulacja komórek do produkcji nowych włókien kolagenowych z kolei zwiększa napięcie i elastyczność skóry, a tym samym redukuje oznaki starzenia się. Seria zabiegów mezoterapii igłowej pozytywnie wpływa na wygląd skóry – wygładza ją i rozjaśnia. Oprócz tego poprawie ulegają grubość naskórka i jego funkcje, co pozwala zredukować zmarszczki i pozbyć się zasinień pod oczami, a tym samym osiągnąć efekt odmłodzenia. Właśnie dlatego mezoterapia zalecana jest osobom, których problemem jest zmęczona, wiotka i pozbawiona elastyczności skóra. Zabieg skutecznie zadziała także w przypadku uszkodzeń posłonecznych, przebarwień, zaburzeń rogowacenia i blizn pourazowych lub potrądzikowych. Pełne efekty stają się widoczne po serii 4 – 6 zabiegów. Powinny one odbywać się co 2-4 tygodnie, a w fazie podtrzymującej przerwy pomiędzy sesjami mezoterapii można wydłużyć do kilku miesięcy, co pozwoli utrzymać efekty takiej kuracji.

Przeciwwskazania do zabiegu to ciąża i okres karmienia piersią, alergia, cukrzyca, stany zapalne na skórze, choroba nowotworowa, stosowanie leków przeciwkrzepliwych oraz skóra źle tolerująca nakłuwanie.